Zaczynamy naukę w gimnazjum...
W krajach Skandynawskich każdy nastolatek w wieku 15-16 lat może kontynuować naukę w wybranej przez siebie szkole średniej(gimnazjum). Tak robi 98% młodzieży w tych krajach. O przyjęciu do danej szkoły w dużej mierze decydują wyniki testu końcowego oraz oceny uzyskane ze wszystkich przedmiotów na świadectwie szkoły podstawowej. W Danii po szkole podstawowej absolwenci mogą dokonać wyboru dalszej edukacji w akademickim gimnazjum, prywatnym college`u lub college`u technicznym. Dodatkowo oprócz zdanych egzaminów uczeń, powinien posiadać pozytywną opinię szkoły podstawowej o zdolnościach do kształcenia w gimnazjum. W Skandynawii nauka w gimnazjum trwa 3 lata. Zwykle na początku uczeń wybiera tzw kursy kształcenia w Danii uczeń może wybrać kurs językowy bądź naukowy (ścisły) natomiast w Szwecji zostało opracowanych 17 programów profilowych.(dane z 2003 roku).
Każdy uczeń ma obowiązek w ciągu trzech lat zaliczyć zajęcia obowiązkowe, zajęcia właściwe dla danego profilu i zajęcia wybrane indywidualnie. Każdy cykl zajęć jest odpowiednio punktowany. Uczeń, który nie zaliczy cyklu, może go powtórzyć lub zdawać egzamin końcowy. Aby otrzymać świadectwo końcowe, uczniowie muszą zdać obowiązkowe testy państwowe z języka szwedzkiego, angielskiego i matematyki. W Danii lekcje trwają 90 minut, a uczniowie mają dziennie 3-4 przedmioty. Zajęcia w gimnazjum odbywają się zazwyczaj w godzinach od 8:00 do 13:00, rzadziej do 15:00. W większości szkół uczniowie w trakcie semestru nie mają ocen z "odpytywania", ocenia się aktywność podczas zajęć lub prace domowe. Nauczyciel planuje edukację na dany rok, podaje treści programowe, a uczniowie mogą się na to zgodzić, mogą program poszerzyć lub jakieś treści pominąć.Podobnie jest z wyborem podręczników. Nauczyciel w gimnazjum (szkoła średnia) musza mieć ukończone studia uniwersyteckie oraz dwa fakultety. Studia trwają od 6 do 8 lat. Nauczyciele uczą dwóch bądź trzech przedmiotów. Pracują 36 godzin tygodniowo. W przeliczeniu na polskie złote pensja nauczycielska wynosi około 4-5 tysięcy. Zawód nauczyciela cieszy się szacunkiem społecznym. Wysoki prestiż mają dyrektorzy szkół, których pensje znacznie odbiegają od wynagrodzeń nauczycielskich.
Witam, bardzo zainteresował mnie ten blog, szukam właśnie kogoś, kto zna się na skandynawskim systemie edukacyjnym. Chciałabym wprowadzić ciekawe rozwiązania edukacyjne na polski rynek. Jeżeli to możliwe, proszę o kontakt mailowy, mam nadzieję, że wyniknie z tego ciekawa współpraca: malgorzata.nadziejko@cogito.com.pl
OdpowiedzUsuńBardzo ciekawy blog. Pozdrawiamy i zapraszamy do nas! http://zabawazmatematyka.blogspot.com/ :)
OdpowiedzUsuń